Získání místa na koleji

Místo v koleji se rezervuje v systému REHOS. Za studentské ceny mohou bydlet studenti všech vysokých škol (nejen UK). Za o něco málo vyšší cenu pak mohou bydlet i absolventi do pěti let od úspěšného ukončení studia.

Zámluva pokoje

Zamlouvání konkrétního čísla pokoje (a s tím související výběr spolubydlících) se děje v systému zámluv provozovaném kolejní radou. Ten se obvykle spouští na začátku srpna. Sledujte novinky na stránkách KR, budou zde vypsány termíny a průběh jednotlivých kol zámluv.

Po spuštění systému zámluv přijde každému e-mail se základními informacemi. Mezi nimi bude odkaz na webové rozhraní, kdy zámluvy probíhají, jaká práva máte pro zamlouvání k dispozici, přihlašovací údaje pokud nastupujete do prváku a nemáte ještě přihlašovací údaje do CAS UK a komu hlásit chyby.

Ten, kdo prošvihne hromadné zámluvy, si může vybrat ze zbylých pokojů v ubytovací kanceláři.

Nastěhování

V den vašeho nástupu na kolej je třeba absolvovat následující kolečko:

  1. Stanoviště kolejní rady či kolejí – Vyskytuje se při hromadných nástupech v druhé polovině září, ve formě stolečků v přízemí budovy A. Obdržíte zde kolejenku s vyplněným číslem pokoje dle rezervace. Pokud toto stanoviště není přítomno, dostanete kolejenku přímo v ubytovací kanceláři.
  2. Ubytovací kancelář – S sebou si vezměte občanský průkaz, ISIC či potvrzení o studiu (pokud jej ještě nemáte, je možné jej zaslat dodatečně), smlouvu o ubytování (není nezbytná, ale celý proces to urychlí), cca 4 500 Kč (raději trochu více – jedná se o platbu za druhou polovinu září a říjen) a průkazové foto. Dostanete závaďák (list, kam zapíšete závady na pokoji) a klíče. V případě odůvodněné potřeby je možné si zde nejdříve zapůjčit klíč od pokoje, na který se stěhujete, nechat si tam věci a pak až jít stát do fronty.
  3. Pokoj – Vyplníte závaďák – zda je něco nefunkční, něco chybí, něco je odřené… Nepodceňujte to a zkontrolujte inventář dle seznamu visícího na dveřích.
  4. Sklad prádla – Odevzdáte závaďák a na oplátku dostanete prostěradlo, povlečení a deku (vše volitelně).
  5. Vrátnice – Zapíšete do příslušných knih závad zjištěné provozní závady (kapající kohoutky apod.)

Vystěhování

V den vašeho vystěhování musíte obejít následující:

  1. Sklad prádla – Odevzdáte ložní prádlo a vyzvednete si závaďák.
  2. Hospodyně – Odevzdáte závaďák a domluvíte orientační čas převzetí pokoje. Poté čekáte na pokoji na příchod hospodářky a převzetí pokoje. Pokoj musí být čistý, uklizený, s původním rozmístěním nábytku (není-li výslovně dohodnuto jinak). Je-li v pořádku, hospodářka pokoj zamkne a nechá si klíč – na pokoj se už nedostanete.
  3. Ubytovací kancelář – Zde se dořeší finanční záležitosti a odevzdáte kolejenku.

Přestěhování mezi pokoji

Probíhá jako nastěhování do nového a následně vystěhování ze starého pokoje. V ubytovací kanceláři si zapůjčíte klíč, všechny věci přestěhujete na nový pokoj a pak teprve odevzdáte starý pokoj (řádně vyklizený, jako při normálním vystěhování; pokud však na pokoji někdo zůstává, může se po dohodě s hospodyněmi ponechat nestandartní rozestavení nábytku).

Změna plánované délky ubytování

V případě změny délky ubytování (ať už prodloužení, nebo zkrácení) se postupuje tak, že se spočítá kolik byste zaplatili, kdybyste od počátku zaplatili smlouvu kratší/delší (tedy cena za měsíc bude vyšší/nižší, ale měsíců bude méně/více). Od této ceny se odečte co už jsi zaplatil a zůstane rozdíl, který je třeba dorovnat v ubytovací kanceláři (buď dluh, nebo přeplatek).

Pokud si chceš spočítat, kdy je pro tebe nejvýhodnější ukončit ubytování, prostuduj si opatření ředitele KaM č. 15/2015 „Stanovení standardních cen pro ubytování v  kolejích Univerzity Karlovy v Praze, platné od 1. 9. 2015“.