Praní na koleji

Na vrátnici budovy A si lze oproti kolejence a mírnému poplatku (dle tabulky níže) zapůjčit prádelnu, sušárnu nebo sušičku, případně žehličku a prkno. Prádelny i sušárny se nacházejí v obou budovách, praček si lze půjčit i více.

Sušárny bývají, zejména o víkendech, velice vytížené. Proto se vyplatí nějakou si zarezervovat, nebo ještě lépe prát ve všední dny, kdy na to nemá tolik lidí čas. Když už sis prádelnu vypůjčil, buď prosím ohleduplný a vrať ji co nejdříve, aby ji mohli využít i ostatní.

Sušárny a žehlicí prkna jsou na dva dny zdarma i bez půjčení žehličky nebo pračky.

Pračka6 Kč / 30 min
Sušárna2 dny zdarma, potom 20 Kč / den
Sušíčka10 Kč / 30 min
Žehlička5 Kč / 30 min
Prkno2 dny zdarma, potom 20 Kč / den

Poruchy a závady

Naše kolej je strašidelný dům a dějí se tu děsivé věci. Třeba kape kohoutek. Nebo nejde proud. Nebo nejde telefon. Nebo začne kapat kohoutek a díky nefungujícímu telefonu není možné ani zavolat pomoc.

Z takové svízelné situace nás vysvobodí knihy závad na vrátnicích (pro jejich seznam viz vrátnice).

V akutních případech (masivní úniky vody, vypadlé pojistky, …) je vhodné zavolat nebo dojít na vrátnici či velín.

Prasklou žárovku stačí vyšroubovat a odnést na vrátnici, kde vám ji vymění kus za kus. Neplatí pro zářivky, ty se píšou do knihy závad „Elektro“ (zářivky jsou totiž nové a podléhají výměně v záruční lhůtě).

Vrátnice

Vrátnice se nacházejí v přízemí budov A i B. Jsou to ty prosklené kukaně, kolem kterých každý den procházíte. Poskytují širokou škálu služeb, která se na obou budovách trochu liší, tady je přehled:

Vrátnice na A

Vrátnice na B

Na obou vrátnicích je také volně dostupný kolejní telefon a tyto knihy závad (pro každou budovu zvlášť):

Vrátní mají sice službu i v noci, ale platí pravidlo nočního klidu, takže od 22:00 půjčují vysavače dost neradi.

Velín

Je to místnost pohřbená v podzemí koleje – přijdeš-li z budovy A do chodby, kde se nachází sklad prádla a ping-pong, po pravé ruce uvidíš mříž. Pár metrů za mříží vpravo se nachází velín, kde sídlí nepřetržitě služba, kterou můžeš volat např. v případě akutních havárií.

Nevolej je kvůli kapajícímu kohoutku, nebo oloupané omítce – takové věci patří do knih závad. Volej je, pokud vám masivně protéká záchod, prasklo potrubí, vypadly pojistky apod.

Dá se na něj dovolat kolejním telefonem (číslo 1453).

Poštovna

Nachází se v přízemí budovy A, ve stejné chodbě jako ubytovací kancelář. Prochází přes ni všechny dopisy i balíky pro ubytované. Dopisy vám paní z poštovny donesou do schránek pro vaše pokoje, když přijde balík, obvykle nechají ve schránce oznamovací lísteček, nebo volají na pokoj.

Jejich ochota a usměvavost je nezměrná, když je hezky poprosíte, tak vám dokonce u sebe schovají hotovost, kterou zaplatí došlý balík na dobírku a uschovají ho u sebe do doby, než přijdete. Pokud je nezastihnete na poštovně, zkuste to hned vedle v kanceláři hospodyň, možná si všimnete, že se jedná o tytéž dámy.

Sklad prádla

Sklad prádla se nachází v podzemí mezi budovami A a B. Pokud jste si při nastěhování vypůjčili ložní prádlo, můžete si ho tam dojít vyměnit za čisté, vyprané. Výměna probíhá stylem kus za kus.

Kromě povlečení se tam dají vyměnit i další věci, např. židle nebo záclony. Pokud jsou v dostatečně otřesném stavu, dají se vyměnit i závěsy ve sprše a peřiny s polštáři.

Otevírací doba pro výměnu prádla je v úterý a ve čtvrtek 8:00 – 11:00 a 13:00 – 15:00.

Ve skladu prádla se dá také oproti kolejence zapůjčit stěhovací vozík, který přijde velice vhod, pokud se stěhujete z jednoho místa na koleji na jiné. Těchto vozíků ale není mnoho a jejich půjčování je založené na dobré vůli paní ve skladu – buďte na ně proto milí.

Ubytovací kancelář

Neboli ubytovačka. Jedná se o všeobecně užitečnou místnost, se kterou se ve svém životě kolejníka budete setkávat ať už chcete nebo nechcete. Zařizují se tu věci jako změna délky ubytování, přestěhování se, při nastěhování se zde vydávají klíče od pokojů apod.

Sídlí v přízemí budovy A, v chodbě hned za výtahy.