Když už jste unaveni sportováním, jistě přijde vhod osvěžit se kapkou kultury, nebo (pro ty duchovněji založené) náboženského vyžití. Tady je přehled spolků a kulturních událostí, které se na naší koleji vyskytují:

Divadelní společnost Nové Lipany

Od roku 2010 působí na koleji amatérský divadelní spolek Nové Lipany (v té době složený výhradně z matfyzáků ubytovaných v naší koleji). Hraje výhradně hry Divadla Járy Cimrmana (doposud proběhla představení her Dobytí severního pólu, Záskok a Posel z Liptákova).

Na představení se můžete těšit vždy před začátkem zkouškového, tj. v květnu a prosinci. Přičemž se uvádí jedna hra premiérová, reprízy ostatních her dle zájmu. Koná se obvykle k večeru ve velké klubovně. Představení je vždy včas oznámeno na nástěnkách a na webu koleje.

Vstupné je pouze dobrovolné, podstatná je zábava a zpestření všedního dne.

Knihovna sci-fi & fantasy

Nachází se ve 20. patře budovy A. Má k dispozici přes 1000 knih výhradně žánrů sci-fi a fantasy. Knihovníci jsou studenti, kteří pracují zdarma a ve svém volném čase. Tomu odpovídá i otvírací doba, která činí jenom dvě hodiny v týdnu, po večerech. Poplatky za půjčení jsou lidové a vybrané peníze jdou na nákup nových knih. Další informace lze najít na webu knihovny.

Zpívání na schodech

Tradice skupinového hraní na kytary a zpívání na schodech je snad ještě starší, než kolej sama. Nehraje se ale jenom na kytary – když se sejde větší skupina, můžete slyšet také flétny, housle, klarinety, bubny…

Většinou se hrává na jižním schodišti budovy A kolem 17. patra. Informace o uspořádané akci se ale šíří různými méně spolehlivými cestami a pravidelně se o ní dozvídají pouze trvale zainteresovaní. Ale „kdo hledá, najde“ a třeba stačí jít okolo a zaslechnout podezřelý zvuk… Přidat se může opravdu každý!

Biblické skupinky

Na koleji je skupinka křesťanů, která se schází ke společnému prožívání víry. Společně se schází ke studiu Bible, modlitbám či organizují tříkrálové koledování na koleji. Na začátku semestru bude úvodní setkání, na kterém se domluví čas a termín skupinek. Všechny potřebné informace nalezneš na webu. Rádi tě mezi sebou přivítají, tak se neostýchej, máš-li chuť mezi ně zavítat.