Kolej 17. listopadu je jedna z kolejí Univerzity Karlovy, nacházející se severně od centra Prahy, na rozhraní městských částí Trója, Libeň a Holešovice, v lokaci s místním názvem Pelc-Tyrolka. Skládá se ze dvou vysokých paneláků, z nichž větší je označen jako budova A, menší (a více vzadu) B. Písmeno C patří staré, již opuštěné menze.

V budoucnosti se má „céčko“ proměnit v budovu fakulty humanitních studií. Pod budovou A se také nachází Menza Trója, známější jako „menza 17. listopadu“.

Střípek z historie

Kolej byla vybudována koncem osmdesátých let, řadí se tedy mezi novější koleje, a tomu odpovídá i její zázemí a pohodlí (a tomu zase cena ubytování). Původně měla být součástí většího univerzitního městečka (a vypadat trochu jinak), což už je ale dávno pasé. Dřevěný model původně zamýšlené podoby je uložen ve sklepeních budovy rektorátu.

Jak se tam dostat?

Od stanice metra C Nádraží Holešovice jeď autobusem 112 ve směru Zoologická zahrada / Podhoří jednu zastávku na Pelc Tyrolku (jedná se o zastávku na znamení, dej tedy pozor ať nepřejedeš) a pak jdi s davem. Dva obrovské zelenavé věžáky nemůžeš minout (jsou vidět už z Holešovic). Pokud ti ujede 112, můžeš jet autobusem 201 na Kuchyňku a vydat se nejprve po chodníku kousek zpět, pak podejít „magistrálu“ a rovnou za nosem.

Adresa

VŠK 17. listopadu
Pátkova 3
Praha 8
182 00
GPS: N 50° 06.975', E 014° 26.561'

Pří posílání pošty na kolejní adresu se hodí vedle jména ubytovaného uvést i číslo pokoje – šetří to práci poštovně a zamezuje případným omylům.